
Strázsa-hegy
Üdvözöllek Monor egyik nevezetes helyén, a Strázsa-hegyen! Nemrég jártunk itt a családdal és most eljött az ideje, hogy nektek is megmutathassam!
Múltja és jelene
A török időkben állítólag innen figyelték a környéket, ezért kapta a Strázsa-hegy nevet. Löszös talaja rendkívül jó termőföld, ezt hamar felfedezték az itt élő emberek és szőlőtermesztésbe fogtak. Emellett a löszből vályogtéglát készítettek és abból építették föl házaikat. Valamint mamutmaradványokat is tártak fel itt.
Mostanság a rendezvények azok, amelyek a legtöbb embert ide vonzzák. Ilyenek például a "Borvidékek hétvégéje" vagy a "Jégvirágtól-borvirágig". Idén sajnos elmaradtak ezek a rendezvények, de jövőre remélhetőleg újra elmehetünk majd.
Az ezer pince faluja
Az Orbán térről indultunk fel a hegyre. Itt egy ideig betonozott úton haladtunk, majd szép lassan áttértünk a földutas részére a hegynek. (Bár itt fontos megjegyezni, hogy a Strázsa-hegyet a maga 190 méter magas csúcsával a legnagyobb jó indulattal sem lehetne hegynek nevezni, de mivel a neve ezt őrzi, ezért ettől az apróságtól tekintsünk el.) Az alábbi képek a kilátóhoz vezetnek.
A kilátóhoz érve remek kilátás tárul elénk. Könnyedén beláthatjuk a várost és ha az idő is kedvező, még a Budai-hegyvonulatot is.
A Strázsa-hegyen viszont nem csak a kilátó jelenthet érdekességet. Ugyanis méltán viseli az "ezer pince faluja" nevet. A túránk során rengeteg féle pincével találkoztunk. Volt új és régi, díszes és romos egyszóval nagyon változatos volt.
Mindkét fajtának megvolt a maga varázsa és nem lehetett megunni őket. Mindig tudtak valami újat mutatni.
De nem csak a pincék és a kilátó volt számomra érdekes, hanem, pédául ez a borostyánnal benőtt kút is. Szerintem érdemes meglátogatni ezt az egyedülálló helyet.
Ezek után hazatértünk, hogy kipehenten újabb és újabb helyeket mutathassak meg nektek a következő hónapokban is.
Ha gondolod az alábbi linken nézd meg a YouTube csatornámat is!
Ha van bármilyen véleményed, azt az oldal alján nyugodtan megoszthatod másokkal.